Żuraw hydrauliczny – budowa

Żuraw hydrauliczny jest rodzajem ciężkiego sprzętu, wykorzystywanego do podnoszenia praz przemieszczania obiektów. W przeciwieństwie do mniejszych dźwigów, które swoje działanie opierają na silnikach elektrycznych albo spalinowych, żurawie hydrauliczne zawierają układ hydrauliczny wewnętrzny, który pozwala dźwigowi na podnoszenie o wiele cięższych ładunków. Hydrauliczny układ napełniony płynem umożliwia dźwigowi transportowanie przedmiotów między innymi: ciężkie kontenery transportowe oraz ciągniki siodłowe, które bardzo wykraczają poza rozmiar oraz zakres każdego innego urządzenia podnoszącego. Dodatkowo każdy żuraw hydrauliczny może mieć zamkniętą kabinę operatora ustawioną na stalowej podstawie. Niektóre zaś z żurawi mogą być ustawione na kołach lub też traktach, podczas gdy inne są nieruchome. Z kabiny operator steruje się dużym ramieniem tak zwanym wysięgnikiem. Wiele żurawi hydraulicznych ma wysięgnik teleskopowy, a za tę pozwala operatorowi dotrzeć do obiektów, by wydłużyć długość wysięgnika czy też osiągnąć większe odległości. Jeżeli chodzi o kable, bloki oraz haki mocowane do wysięgnika można je przymocować do różnych przedmiotów, aby umożliwić dźwigowi bezpieczne podnoszenie, a zarazem przenoszenie sprzętu.

Żurawie hydrauliczne – ich działanie

Silnik żurawia napędza pompę hydrauliczną, która wywiera ciśnienie na olej albo płyn zawarty w układzie hydraulicznym. Natomiast oleju nie można skompresować, dlatego olej ten przenosi przykładaną siłę na inne części żurawia, przy okazji przekierowując tę siłę tam, gdzie jest ona potrzebna do podniesienia obiektu.

Wykorzystanie żurawi hydraulicznych

Istnieją różne konstrukcje żurawi hydraulicznych, które umożliwiają użytkownikom łatwiejsze wykonywanie określonych zadań. Żurawie na gąsienicach albo na kołach najlepiej sprawdzają się na placach budowy, podczas gdy wiele stoczni oraz magazynów opiera się na suwnicach. Natomiast mniejsze żurawie hydrauliczne można nawet znaleźć na pokładzie statków lub też ciężarówek.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i konserwacja wypożyczonego sprzętu budowlanego: najlepsze praktyki i porady

Bezpieczeństwo i konserwacja sprzętu budowlanego stanowią kluczowe aspekty w każdym projek…