Żuraw hydrauliczny – budowa

Żuraw hydrauliczny jest rodzajem ciężkiego sprzętu, wykorzystywanego do podnoszenia praz przemieszczania obiektów. W przeciwieństwie do mniejszych dźwigów, które swoje działanie opierają na silnikach elektrycznych albo spalinowych, żurawie hydrauliczne zawierają układ hydrauliczny wewnętrzny, który pozwala dźwigowi na podnoszenie o wiele cięższych ładunków. Hydrauliczny układ napełniony płynem umożliwia dźwigowi transportowanie przedmiotów między innymi: ciężkie kontenery transportowe oraz ciągniki siodłowe, które bardzo wykraczają poza rozmiar oraz zakres każdego innego urządzenia podnoszącego. Dodatkowo każdy żuraw hydrauliczny może mieć zamkniętą kabinę operatora ustawioną na stalowej podstawie. Niektóre zaś z żurawi mogą być ustawione na kołach lub też traktach, podczas gdy inne są nieruchome. Z kabiny operator steruje się dużym ramieniem tak zwanym wysięgnikiem. Wiele żurawi hydraulicznych ma wysięgnik teleskopowy, a za tę pozwala operatorowi dotrzeć do obiektów, by wydłużyć długość wysięgnika czy też osiągnąć większe odległości. Jeżeli chodzi o kable, bloki oraz haki mocowane do wysięgnika można je przymocować do różnych przedmiotów, aby umożliwić dźwigowi bezpieczne podnoszenie, a zarazem przenoszenie sprzętu.

Żurawie hydrauliczne – ich działanie

Silnik żurawia napędza pompę hydrauliczną, która wywiera ciśnienie na olej albo płyn zawarty w układzie hydraulicznym. Natomiast oleju nie można skompresować, dlatego olej ten przenosi przykładaną siłę na inne części żurawia, przy okazji przekierowując tę siłę tam, gdzie jest ona potrzebna do podniesienia obiektu.

Wykorzystanie żurawi hydraulicznych

Istnieją różne konstrukcje żurawi hydraulicznych, które umożliwiają użytkownikom łatwiejsze wykonywanie określonych zadań. Żurawie na gąsienicach albo na kołach najlepiej sprawdzają się na placach budowy, podczas gdy wiele stoczni oraz magazynów opiera się na suwnicach. Natomiast mniejsze żurawie hydrauliczne można nawet znaleźć na pokładzie statków lub też ciężarówek.

Facebook Comments
 • Montaż rusztowania elewacyjnego

  Rusztowanie elewacyjne jest tymczasową konstrukcją, jaka wykorzystywana jest głównie w bra…
 • Największe zalety szalunków stropowych

  Szalunki stropowe podtrzymują konstrukcję stropu, dzięki czemu robota nad wylewką mieszank…
 • Język francuski

  Język francuski to jeden z tych, które naprawdę warto znać. Francja, to duży kraj liczący …
Załaduj więcej Redaktor
 • Montaż rusztowania elewacyjnego

  Rusztowanie elewacyjne jest tymczasową konstrukcją, jaka wykorzystywana jest głównie w bra…
 • Przyłbice spawalnicze

  Jeżeli będziemy spawać bez odpowiednich szkieł ochraniających wzrok już po kilku minutach …
 • Osuszanie powietrza

  Wysoka wilgotność jest szkodliwa Wraz z temperaturą wilgotność powietrza jest jednym z naj…
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Montaż rusztowania elewacyjnego

Rusztowanie elewacyjne jest tymczasową konstrukcją, jaka wykorzystywana jest głównie w bra…