Jeśli już zdecydujesz się rozpocząć kurs na prawo jazdy, musisz wybrać odpowiednią szkołę. Pamiętaj, że to jeden z ważniejszych wyborów, jeśli chodzi o twoją edukację. Kurs na prawo jazdy musi cię przygotować nie tylko do egzaminu, ale przede wszystkim do pewnego i bezpiecznego korzystania z dróg.

Wybór dobrego OSK to wbrew pozorom trudne zadanie. Okazuje się bowiem, że poziom nauczania kursantów w Polsce nie jest zadowalający, a niektóre dane dotyczące sposobu szkolenia i wiedzy kursantów budzą ogromne obawy. To niestety znajduje odbicie w statystykach policyjnych dotyczących wypadków – mówi Paweł Tomaszek, szef Akademii Auto Świat. – Nasze badania pokazały, że 86 proc. kursantów po zdaniu egzaminu uważa, że ich umiejętności są wystarczające, czyli zdecydowanie je przecenia. Tymczasem brak pokory na drodze może prowadzić do tragedii.

Poziom nauki przeraża

Młodociani kierowcy powodują 25 proc. wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Najczęściej przyczyną jest brawura i niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Przykładowo w 2011 roku kierowcy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali 640 wypadków śmiertelnych, w których zginęły aż 754 osoby. Wynika z tego, że co czwarty taki wypadek spowodowany był przez ludzi, którzy niedawno zdobyli prawo jazdy. Specjaliści zastanawiają się, jak to możliwe, że młodzi kierowcy, którzy powinni zyskać podczas szkolenia wiedzę dotyczącą przepisów i świadomość zagrożeń związanych z brakiem doświadczenia, nie radzą sobie potem na drogach. Głównej przyczyny tego stanu rzeczy upatrują w sposobie ich szkolenia.

Egzamin na prawo jazdy – zdawalność

Za pierwszym razem egzamin zdaje średnio zaledwie 30 proc. kursantów. Wynika z tego, że 70 proc. kandydatów na kierowcę będzie podchodziło do egzaminu jeszcze co najmniej raz, a jak pokazuje praktyka, niektórzy nawet kilka czy kilkanaście razy. To powoduje wzrost kosztów, stratę czasu oraz zdenerwowanie.

prawo jazdy
prawo jazdy

Trudno znaleźć jednoznaczne i rzetelne informacje na temat jakości szkolenia oferowanego przez szkoły jazdy. Dlatego wiele osób, wybierając OSK, kieruje się rekomendacją innych.

Nauka bezpiecznej jazdy i przygotowanie do egzaminu powinny iść w parze, trzeba tylko chcieć nauczyć i umieć to robić. Dlatego ważne jest poszukiwanie nowych metod pozwalających młodym kierowcom radzić sobie na coraz bardziej zatłoczonych ulicach. Istotny jest również właściwy wybór szkoły, która nauczy kursantów prowadzić samochód.

W Polsce działa obecnie około 6600 szkół nauki jazdy. Jak wynika z badań, najbardziej poszukiwani są instruktorzy, których ośrodki cieszą się dobrą opinią, a to akurat dla poszukujących oznacza, że uczniowie tych szkół zdają egzamin. Kolejne ważne cechy szkoły jazdy to jej lokalizacja, samochody, jakimi dysponuje, niska cena kursu oraz wolne terminy.

– Niestety na liście priorytetów nie znalazły się tak ważne zagadnienia jak pytania o realny poziom wyszkolenia czy o to, jak szkoła przygotowuje swoich podopiecznych do samodzielnej jazdy po zdaniu egzaminu

– mówi Paweł Tomaszek, szef Akademii Auto Świat.

Szkoły nauki jazdy bardzo często wybierają rodzice, dziwi więc, że dla nich cena jest ważniejsza od poziomu wiedzy i wyszkolenia. Mówiąc krótko, często powierzają swoje dzieci osobom, które nie są zainteresowane nauczeniem jazdy, tylko przygotowaniem do egzaminu – dodaje.

Metodologia i jej oblicza

Poszczególne ośrodki najczęściej różnią się metodologią nauczania, która wynika głównie z tego, w jakim mieście kursant zdaje egzamin na prawo jazdy. W dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Katowice, łatwo znaleźć ruchliwe ulice, ronda czy skrzyżowania, na których egzaminator może sprawdzić poziom umiejętności kursanta. W mniejszych miejscowościach ruch zwykle jest mniejszy, więc i stopień trudności egzaminu dzięki temu również jest mniejszy.

– Taka sytuacja doprowadziła do tego, że kursanci zaczęli się szkolić i zdawać egzaminy w tych miastach,! w których można to zrobić łatwiej i szybciej – dodaje Paweł Tomaszek – Niestety, potem ci sami ludzie będą jeździć w swoim rodzinnym’ mieście i nie poradzą sobie na trudniejszym skrzyżowaniu, czy rondzie.

– Nauka jazdy to przedsiębiorstwo jak każde inne, liczy się wynik finansowy i tyle. Jeśli kursanci z danej szkoły zdają egzaminy, to na ich miejsce I pojawiają się następni chętni. I tylko to jest ważne. Nikt nas nie rozlicza z tego, czy potem Oki delikwent poradzi sobie na drodze – opowiada o kulisach prowadzenia auto szkoły jej właściciel Kazimierz R. i Warszawy. – W efekcie zdarza się. ze po zakończeniu kursu na egzaminie popełniane są kardynalne błędy.

Najczęściej do przerwania egzaminu dochodzi w sytuacji nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, spowodowania zagrożenia kolizją drogową lub gdy zachowanie osoby zdającej zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu. To bardzo poważne błędy, które mogą doprowadzić do tragedii.

Wniosek jest jeden: nauka bezpiecznej jazdy i przygotowanie do egzaminu powinny iść w parze, trzeba tylko chcieć nauczyć i umieć to robić. Dlatego ważne jest poszukiwanie nowych metod pozwalających młodym kierowcom radzić sobie na coraz bardziej zatłoczonych ulicach

86 proc. kursantów po zdaniu egzaminu uważa, że ich umiejętności są wystarczające, czyli zdecydowanie je przecenia. Brak pokory na drodze może doprowadzić do tragedii.

10 WSKAZÓWEK, JAK WYBRAĆ DOBRĄ SZKOŁĘ NAUKI JAZDY

1 – Zwróć uwagę na cenę. Dobry kurs za 899 zł to jak dobra szynka za 9,99. Jakość musi kosztować. Tanie kursy to oszczędność na instruktorach, paliwie oraz dodatkowe ukryte koszty.

2 – Sprawdź, czy szkoła lub instruktor mają uprawnienia do prowadzenia nauki jazdy. Wpis do ewidencji znajduje się w stosownym urzędzie powiatowym lub miejskim.

3 – Przed rozpoczęciem kursu koniecznie przeczytaj regulamin danej szkoły, aby uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak obowiązkowe doku-cenie 10 godzin jazdy. i

4 – Sprawdź w regulaminie, czy szkoła organizuje egzamin wewnętrzny, a jeżeli tak, to czy jest on bezpłatny.

5 – Sprawdź, czy są ograniczenia liczby kilometrów pokonywanych w trakcie jazdy. Niektóre szkoły zastrzegają sobie limit, na przykład 10 czy 15 km jazdy w trakcie jednej godziny nauki.

6 – Sprawdź dostępność placu manewrowego oraz stan techniczny i wiek samochodów.

7 – Sprawdź, jak i przez kogo prowadzone są zajęcia teoretyczne. Bywa, że zajmują się tym osoby bez predyspozycji pedagogicznych, przez co wykłady są nudne i monotonne, trudno w ich trakcie czegoś się nauczyć. Szkolenie z pierwszej pomocy powinno być przeprowadzane na modelu „na żywo”, a nie z płyty. Trudno bowiem nauczyć się udzielania pomocy ludziom na podstawie filmu instruktażowego.

8 – Zorientuj się, czy szkoła kształci kursantów w różnych warunkach, w korku i na trasie szybkiego ruchu, w dzień i po zmroku. Te elementy z pewnością wpłyną na twoje bezpieczeństwo w trakcie jazdy już po egzaminie.

9 – Sprawdź, jak duże doświadczenie ma instruktor, od jak dawna jest na rynku i jaki poziom zdawalności mają jego uczniowie. Zapoznaj się z opiniami tych, którzy skorzystali z usług tej szkoły, co sądzą o szkoleniu i o instruktorach.

10 – Zapytaj o możliwość tak zwanych jazd obserwacyjnych. Polegają one najeździe w samochodzie szkoleniowym jako pasażer. Daje to możliwość sprawdzenia kompetencji instruktora, sposobu jego komunikowania się z kursantem. Takie jazdy nie powinny być płatne.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Motoryzacja

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i konserwacja wypożyczonego sprzętu budowlanego: najlepsze praktyki i porady

Bezpieczeństwo i konserwacja sprzętu budowlanego stanowią kluczowe aspekty w każdym projek…