Tworzywo PET i HDPE – czyli surowce najczęściej stosowane przez producenta butelek.

Do wytwarzania butelek czy innych pojemników często wykorzystywane jest tworzywo PET lub HDPE. Oba są rodzajami plastiku, które charakteryzują się niezwykłą trwałością. Są także łatwe dostępne. Dlatego właśnie, często wykorzystywane są przez producenta butelek. Pomimo licznych podobieństw, są między nimi pewne różnice. Czym zatem różnią się te dwa materiały?

Co to jest PET?

PET to politereftalan etylenu. Najczęściej wykorzystywany jest do produkcji butelek na wodę mineralną. Jednak posiada również odporność na tłuszcze i niektóre rodzaje roztworów kwasowych i zasadowych. Dlatego z powodzeniem może być stosowany do innych substancji, bez obawy o uszkodzenie butelki lub spadek jakości zawartości.

Co to jest HDPE?

HDPE to kolejne tworzywo, które często stosuje producent butelek do swoich wyrobów. Jest to polietylen wysokiej gęstości. Uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku. Butelki z niego wykonane nie wydzielają toksyn, są odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury. Dodatkowo są elastyczne i odporne na działanie alkoholu, kwasów, benzyny czy substancji silnie utleniających. Z tego względu mogą być wykorzystywane jako opakowanie do środków czystości i paliwa. Nie mają też negatywnego wpływu na żywność, dlatego produkty spożywcze takie jak napoje bez obaw mogą być w nich przechowywane. Nadają się również do użytku wtórnego. Zarówno producent butelek HDPE, jak i butelek PET zobowiązany jest do umieszczenia na nich informacji na temat wykorzystanego tworzywa.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Specjaliści

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kupić panele podłogowe, aby wystarczyły na lata?

Podkreślenie stylu wnętrza Panele podłogowe nadawać mają naszemu wnętrzu komfort oraz podk…