Sprężarki śrubowe znajdują szerokie zastosowanie w procesach produkcyjnych. Kompresja powietrza uzyskiwana jest dzięki pracy dwóch wirujących śrub (wirników), pomiędzy którymi zmniejsza się objętość pobranego z zewnątrz powietrza. Sprężarki pracują w trybie ciągłym, 24h na dobę. Urządzenia posiadają solidną konstrukcję, są bardzo wytrzymałe i mogą być użytkowane w długim okresie czasu.

Zastosowanie kompresorów w przemyśle

Sprężarki śrubowe mają zastosowanie w takich sektorach przemysłu, jak: petrochemia, transport, wyroby farmaceutyczne, robotyka, elektronika, przemysł papierniczy, kolejnictwo. W obróbce, spawaniu i tłoczeniu elementów korzysta się z pracy kompresorów śrubowych. Zastąpiły one dawne kompresory tłokowe, które używane były np. w kolejnictwie. Obecnie korzysta się na kolei (w układach hamulcowych) ze sprężarek zasilanych silnikiem elektrycznym. Są o wiele mniej hałaśliwe niż używane wcześniej sprężarki tłokowe. Silniki wysokoprężne (diesel) zasilają z kolei maszyny i urządzenia budowlane.

Proces kompresji powietrza

Kompresja gazu odbywa się za pomocą wirujących w ruchu obrotowym śrub (wirników). W wyniku kurczenia się przestrzeni pomiędzy nimi, następuje sprężanie pobranego z zewnątrz powietrza. Zanim jednak się to stanie, powietrze przechodzi przez filtr, który zatrzymuje drobiny kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Cały proces sprężania przebiega pod wysokim ciśnieniem. Sprężarki wyposażone są również w tłumiki, które  pochłaniają wibracje o wysokiej częstotliwości. W sprężarkach pracujących w technologii zmiennego przepływu można dostosować ciśnienie sprężonego powietrza do aktualnego zapotrzebowania, np. w przemyśle papierniczym.

Rodzaje kompresorów

Sprężarki, które wykorzystują olej w procesach oczyszczania, chłodzenia i kompresji powietrza, określa się mianem olejowych. Korzysta się z nich na placach budowy, w warsztatach blacharskich i lakierniczych, niezbędne są przy tłoczeniu i mieszaniu materiałów, zasilaniu różnego rodzaju narzędzi czy lakierowaniu proszkowym. Z kolei kompresory bezolejowe mają zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, optycznym, papierniczym, w elektronice czy w branży komputerowej.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Motoryzacja

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kupić panele podłogowe, aby wystarczyły na lata?

Podkreślenie stylu wnętrza Panele podłogowe nadawać mają naszemu wnętrzu komfort oraz podk…