Sprężarki śrubowe znajdują szerokie zastosowanie w procesach produkcyjnych. Kompresja powietrza uzyskiwana jest dzięki pracy dwóch wirujących śrub (wirników), pomiędzy którymi zmniejsza się objętość pobranego z zewnątrz powietrza. Sprężarki pracują w trybie ciągłym, 24h na dobę. Urządzenia posiadają solidną konstrukcję, są bardzo wytrzymałe i mogą być użytkowane w długim okresie czasu.

Zastosowanie kompresorów w przemyśle

Sprężarki śrubowe mają zastosowanie w takich sektorach przemysłu, jak: petrochemia, transport, wyroby farmaceutyczne, robotyka, elektronika, przemysł papierniczy, kolejnictwo. W obróbce, spawaniu i tłoczeniu elementów korzysta się z pracy kompresorów śrubowych. Zastąpiły one dawne kompresory tłokowe, które używane były np. w kolejnictwie. Obecnie korzysta się na kolei (w układach hamulcowych) ze sprężarek zasilanych silnikiem elektrycznym. Są o wiele mniej hałaśliwe niż używane wcześniej sprężarki tłokowe. Silniki wysokoprężne (diesel) zasilają z kolei maszyny i urządzenia budowlane.

Proces kompresji powietrza

Kompresja gazu odbywa się za pomocą wirujących w ruchu obrotowym śrub (wirników). W wyniku kurczenia się przestrzeni pomiędzy nimi, następuje sprężanie pobranego z zewnątrz powietrza. Zanim jednak się to stanie, powietrze przechodzi przez filtr, który zatrzymuje drobiny kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Cały proces sprężania przebiega pod wysokim ciśnieniem. Sprężarki wyposażone są również w tłumiki, które  pochłaniają wibracje o wysokiej częstotliwości. W sprężarkach pracujących w technologii zmiennego przepływu można dostosować ciśnienie sprężonego powietrza do aktualnego zapotrzebowania, np. w przemyśle papierniczym.

Rodzaje kompresorów

Sprężarki, które wykorzystują olej w procesach oczyszczania, chłodzenia i kompresji powietrza, określa się mianem olejowych. Korzysta się z nich na placach budowy, w warsztatach blacharskich i lakierniczych, niezbędne są przy tłoczeniu i mieszaniu materiałów, zasilaniu różnego rodzaju narzędzi czy lakierowaniu proszkowym. Z kolei kompresory bezolejowe mają zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, optycznym, papierniczym, w elektronice czy w branży komputerowej.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Motoryzacja

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyłbice spawalnicze

Jeżeli będziemy spawać bez odpowiednich szkieł ochraniających wzrok już po kilku minutach …