Jeżeli będziemy spawać bez odpowiednich szkieł ochraniających wzrok już po kilku minutach możemy uszkodzić sobie wzrok. Niby można w momencie błysku ognia zamknąć oczy, ale nie zawsze taki odruch jest wskazany ze względu na ryzyko osunięcia się płomienia palnika na rękę trzymającą przedmiot, który właśnie spawamy. Oparzenie ręki i to bardzo poważne gotowe.

Skutki spawania bez przyłbicy spawalniczej

Najlżejsze skutki to zaczerwienienie oczu i ich łzawienie. Wystarczy kilka minut, by prześwietlić sobie oczy i nie móc spać w nocy z bólu gałki ocznej, którą mamy ochotę wyjąć z oczodołu, bo tak boli. Oprócz bolesności może pojawić się uczucie grubego piasku pod powiekami. Jakbyśmy sobie żwiru prosto w oczy sypnęli. Każdemu pewnie chociaż raz w życiu wpadło jedno ziarenko piasku do oka. Przypomnijmy sobie, jak bardzo nam to dokuczało, zanim się intruza spod powieki pozbyliśmy.

Skutki spawania bez ochrony oczu można jeszcze odczuwać po wielu latach. To np. czarne punkty, które widzimy, patrząc w niebo lub na białą kartkę papieru. Biała kartka, która według wzroku po naświetleniu będzie miała czarne piegi. Kolejną rzeczą może być pogorszenie się wzroku i wystąpienie chorób oczu.

Jaka przyłbica spawalnicza jest odpowiednia?

Spawacz winien mieć zapewniony ochronny ubiór wraz z obuwiem, rękawicami i przyłbicą spawalniczą, jako obowiązkowy strój zapewniony przez pracodawcę. Producenci unowocześniają przyłbice spawalnicze, aby skutecznie chroniły spawacza przed wypadkami poparzenia skóry głowy lub prześwietlenia oczu. Do wyboru są przyłbice:

– pasywna;

– automatyczna.

Różnice i zalety obu przyłbic spawalniczych

Przyłbica spawalnicza pasywna ma szkiełko zadymione na stałe, więc nakładamy ją bezpośrednio przed puszczeniem łuku. Natomiast automatyczna przyłbica spawalnicza jest wygodniejsza, ponieważ możemy ją mieć cały czas nałożoną na głowę. Szkło szybki jest przezroczyste i zaciemnia się dopiero w momencie błysku.

Ma ona również funkcję regulacji kąta detekcji, czyli nie przyciemnia się w momencie błysku z innego stanowiska pracy niż nasze. Odpowiednia funkcja nie przyciemnia również szybki, gdy zamiast spawania, szlifujemy coś i lecą iskry. Przyłbica spawalnicza powinna mieć regulację obwodu za pomocą pokrętła, by mogła pasować na różnej wielkości głowę. Niektóre dodatkowo mogą mieć dołączony kołnierz, który dodatkowo chroni szyję i ramiona.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i konserwacja wypożyczonego sprzętu budowlanego: najlepsze praktyki i porady

Bezpieczeństwo i konserwacja sprzętu budowlanego stanowią kluczowe aspekty w każdym projek…