Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy sposób na podniesienie bezpieczeństwa finansowego Polaków po przejściu na emeryturę, całkowicie prywatny i dobrowolny.

Pracownicy którzy zdecydują się na to rozwiązanie, pomnaża środki na swoją przyszłą emeryturę na którą składają się wpłaty pracodawcy, pracownika i budżetu państwa.

Kiedy wchodzą w życie Pracownicze Programy Kapitałowe

Pracownicze Programy Kapitałowe weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, jednak kolejność tworzenia PPK dla poszczególnych pracodawców uzależniona jest od wielkości pracodawcy.

W pierwszej kolejności obowiązek ten przypisany jest największym pracodawcom i do 1 lipca dotyczy firm i przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników.

Do 1 stycznia 2020 r. do PPK muszą przystąpić pracodawcy zatrudniający od 50 do 249 pracowników, następnie do 1 lipca 2020 roku pracodawcy zatrudniający od 20 do 49 pracowników a od 1 stycznia 2021 roku pozostali pracodawcy.

Pracownicze Programy Kapitałowe nie obejmują studentów do 26 roku życia, osoby zatrudnione na umowę zlecenie, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i osoby po 70 roku życia.

Kto składa się na składkę PPK Uczestnika programu

Na co miesięczną składkę w ramach programu PPK składa się pracodawca – 1,5 procent od wynagrodzenia oraz pracownik który godzi się na potrącenie 2 procent wynagrodzenia (w tych przypadkach procent składek naliczany jest od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe)

Ponadto pracodawca będzie mógł zadeklarować wpłaty dodatkowe do 2,5 procent. Również Uczestnik PPK będzie mógł zadeklarować dodatkową wpłatę do 2 procent.

Do składki Uczestnika PPK dorzuci się również Państwo w postaci składki powitalnej w wysokości 250,00 PLN oraz corocznej dopłaty lojalnościowej w wysokości 240,00 PLN

 

 

 

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Specjaliści

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Buty markowe na każdą okazję

Dobór butów w zależności od aktywności Obuwie jest istotnym czynnikiem, wpływające na zdro…