Pomorskie fakty i legendy

Willa w Tczewie

Budynek przy ulicy Bałdow-skiej w Tczewie został wybudowany w okresie międzywojennym przez zamożną rodzinę miejscowych kupców o nazwisku Słomka. Właściciele posiadłości mieli cztery córki. Każdej z nich podarowali okazałą willę. Była wśród nich m.in. ta stojąca przy Bałdowskiej. Rodzice postanowili każdej z córek zapisać jedną czwartą część każdego budynku. Tak było sprawiedliwie, ponieważ każda z nieruchomości miała inną wartość. Z czasem, po śmierci kobiet, testamentowe zapisy bardzo się skomplikowały. Pojawiło się wielu spadkobierców, którzy nie potrafili dojść ze sobą do porozumienia.

Za czasów PRL-u budynek upaństwowiono. Mieściło się tam m.in. przedszkole. Po 1989 roku spadkobiercom państwa Słomków udało się odzyskać dawną własność, ale z uwagi na wielu chętnych do podziału majątku nadal trudno było dojść do porozumienia i postępowanie spadkowe znacznie się przeciągało.

Po wyprowadzce przedszkola budynek podupadł. Odpadający tynk i wybite szyby straszyły przechodniów. Jak to w takich sytuacjach bywa, zaczęły się pojawiać pogłoski, że w budynku straszy. Niektórzy rodzice szantażowali opowieściami niegrzeczne dzieci. Znający historię budowli twierdzili, że tuła się tam duch gospodarza Słomki, który próbuje uporządkować bałagan. Zdaniem innych – straszył tam duch niemieckiego generała, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Obecnie sprawy spadkowe są uregulowane i dom czeka na nowych lokatorów. Podobno podczas remontu położono pod nim wiele olbrzymich kamieni, które mają strzec spokoju jego mieszkańców. Wygląda na to, że zabieg powiódł się, bo od jakiegoś czasu nikt nie słyszał dziwnych odgłosów. Czy taki stan się utrzyma? Czas pokaże.

Czytaj więcej: https://clumberspaniel.pl/tag/pomorskie-fakty-i-legendy/

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Życie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Sprężarka śrubowa – kompresja powietrza, zastosowanie i rodzaje sprężarek

Sprężarki śrubowe znajdują szerokie zastosowanie w procesach produkcyjnych. Kompresja powi…