Pomorskie fakty i legendy

Noc w Katowni

Kolejne nawiedzone miejsce w Gdańsku to budynek dawnej Katowni (dzisiaj w tym miejscu znajduje się Muzeum Bursztynu). Na parterze mieszkał mistrz gdańskiego wymiaru sprawiedliwości, na piętrze znajdowały się cele, w których przetrzymywano podejrzanych, a na górze – sala przesłuchań. W tym miejscu mieściła się także Izba Żałobna – miejsce, gdzie osadzano skazanych na śmierć. Tu mogli pożegnać się ze swoimi bliskimi.

Pewnego razu zamknięto tam małżeństwo, które zamordowało swoje dzieci. Para nie doczekała egzekucji, ponieważ powiesiła się w celi. Od tego czasu ich duchy z wisielczym sznurem u szyi często pojawiały się w Izbie Żałobnej. Doszło do tego, że gdy któryś z przestępców nie chciał przyznać się do winy albo odmawiał składania zeznań, zamykano go na jedną noc. Spotkanie z duchami wystarczyło, aby następnego ranka śpiewał jak z nut. Właśnie w tej izbie.

Z gdańską Katownią wiążą się jeszcze inne legendy, które warto poznać przed zwiedzaniem tego wyjątkowego miejsca.

Z wizytą u Zinglera

Wzgórze przy ulicy Sobótki w Gdańsku nazywane jest diabelskim. Niegdyś był to niewielki pagórek otoczony gęstym lasem grzęzawiskami i krętymi dróżkami, które upodobały sobie czarownice. Przybywały w te rejony kuszone błędnymi ognikami migającymi na wzgórzu. Taka sceneria sprzyjała odprawianiu tajemniczych rytuałów, w których miały uczestniczyć także demony. Potwierdzeniem tego ma być kamień usytuowany na środku wzniesienia

– ponoć przytaszczył go jeden z diabłów, by wiedźmy mogły mu się na nim oddawać…

Kilkaset lat później to samo miejsce upodobali sobie masoni. Podobno zaczęli się tam spotykać około 1925 roku. Oczywiście w tym czasie tamtejsza sceneria już nieco się zmieniła. Opinie, w którym dokładnie budynku mieściła się loża masońska, są podzielone. Zdaniem jednych

– w okazałym pałacyku, którego ostatnim gospodarzem była Telewizja Polska. Inni twierdzą, że masoni spotykali się w pobliskim budynku dawnej restauracji „Wzgórze Zinglera”. Pałacyk TVP przejął legendę, bo był efektowniejszy, działał na wyobraźnię i budził skojarzenia z tą tajemniczą organizacją.

Po zakończeniu II wojny światowej, gdy w Gdańsku nastąpiła wymiana ludności, pojawiało się wiele plotek i pogłosek o miejscach owianych tajemnicą. Restauracja niejakiego Zinglera powstała w 1886 roku. Od nazwiska jej właściciela zaczęto nazywać także wzgórze, na którym się znajdowała. Po przejęciu terenu przez TVP w 1959 roku krajobraz urokliwego miejsca nieco się zmienił. Budynek dawnej restauracji znacząco przebudowano, tak że dziś nie przypomina przedwojennego pierwowzoru. Po wyprowadzce telewizji w 1996 roku zabytkowe budynki niszczały. Zainteresowani byli nimi przede wszystkim złodzieje i chuligani. Nic nie robili sobie z pogłosek, że w budynku straszy.

Czytaj więcej: https://clumberspaniel.pl/tag/pomorskie-fakty-i-legendy/

Facebook Comments
 • Kuchnia – meble z otwartymi półkami

  Meble kuchenne z otwartymi pólkami nadają styl i indywidualny charakter. To świetny sposób…
 • Lewarek Żaba

  Jaki podnośnik samochodowy powinniśmy wybrać? Obowiązkowy w naszym samochodzie. W samochod…
 • Jakie lampy wybrać do mieszkania?

  Wybór oświetlenia do jadalni niejednokrotnie jest to wyzwanie dla konsumentów urządzającyc…
Załaduj więcej Redaktor
 • Rodzaje umów o pracę

  Praca tymczasowa jako jedna z form zatrudnienia pracowników w organizacji. Ciągłe zmiany z…
 • Historia druku. Część I

  Historia druku – wbrew powszechnej opinii – nie jest zbyt długa i barwna. Współczesna druk…
 • Walory poduszki ortopedycznej

  Walory poduszki ortopedycznej Dużo lekarzy rekomenduje swoim pacjentom poduszki ortopedycz…
Załaduj więcej Życie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kuchnia – meble z otwartymi półkami

Meble kuchenne z otwartymi pólkami nadają styl i indywidualny charakter. To świetny sposób…