Wykończenie wnętrza to bardzo ważny element podczas aranżacji przestrzeni. Jednym z istotnych elementów wizualnych podczas projektowania domu lub mieszkania jest podłoga. Na rynku istnieje wiele możliwości do stworzenia oryginalnych i nietypowych elementów tej części domu. Innowacją w tworzeniu niezwykłych a zarazem użytkowych posadzek okazało się wykonywanie tak zwanego kamiennego dywanu. Aby dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ten rodzaj wykończenia oraz jak go wykonać zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Czym jest kamienny dywan?

Posadzki wykonane w ten sposób charakteryzują się tym, że do jego wykonania użyta zostaje żywica epoksydowa oraz dowolnie wybrany rodzaj kruszywa. Pomimo, iż często porównywany jest on do posadzek w stylu lastriko, te dwa rodzaje wykończenia podłogi znacznie się od siebie różnią.

Jak wykonać kamienny dywan?

Do wykonania tego rodzaju posadzki niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie  poprzez śrutowanie lub szlifowanie betonowego podłoża w celu zapewnienia lepszej przyczepności warstwy hydro izolacyjnej oraz samego kamiennego dywanu. Istotne w tej kwestii jest także zachowanie podłoża o wilgotności poniżej 4% oraz nasmarowanie go odpowiednim gruntem. Kolejnym krokiem jest obliczenie potrzebnych składników do wykonania posadzki, czyli to, jaka powierzchnia będzie wykonywana oraz jak gruba warstwa zostanie nałożona. Następnie należy przygotować żywicę poprzez wymieszanie jej z przygotowanym kruszywem przez wolnoobrotową maszynkę w odpowiednich proporcjach, które zazwyczaj wynoszą 1kg żywicy na 20 kg kruszywa. Tak przygotowaną masę należy wysypać na podłoże i rozprowadzać szpachlą do uzyskania odpowiedniej grubości i formy. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie posadzki żywicą zabezpieczającą, która nada posadzce efekt wygładzenia.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kupić panele podłogowe, aby wystarczyły na lata?

Podkreślenie stylu wnętrza Panele podłogowe nadawać mają naszemu wnętrzu komfort oraz podk…