System ociepleń – ETICS – to najpopularniejszy sposób zaizolowania i wykończenia ścian . Nie jest też specjalnie skomplikowany, dlatego aż dziwne, że podczas jego układania jest popełnianych tak wiele błędów. Zdarzają się one na każdym etapie ocieplania.

Już na samym początku można źle zaprojektować system, co może doprowadzić do wykraplania się pary wodnej wewnątrz przegrody. Wilgoć, która nie majak odparować i wsiąka w ocieplenie, powoduje, że jego właściwości izolacyjne się pogarszają. Uważa się, że każdy 1% wzrostu wilgotności izolacji powoduje spadek jej oporu cieplnego aż o 10%!

Poważnym zagrożeniem dla osiągnięcia zamierzonego efektu jest także brak jakiegokolwiek projektu (choćby i prostego, ale za to przemyślanego), a także umowy z wykonawcą precyzującej zakres prac  jak pokazuje praktyka, prowadzi to do wielu nieporozumień. Pamiętajmy, by znalazł się w niej zapis obligujący wykonawcę do korzystania z jednego systemu ociepleń (zamiast kompletowania go na własną rękę). Wiele błędów związanych jest też ze złym przygotowaniem podłoża oraz zamocowaniem ocieplenia, a także nieumiejętnym zatarciem tynku. Dużo usterek zdarza się przy wykonywaniu warstwy zbrojącej – albo jest „oszczędnościowa”, albo za gruba (by poprawić nierówno ułożone płyty).

Zanim na naszej budowie zaczną się prace związane z ociepleniem, warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie najłatwiej popełnić błędy – i postarać się im zapobiec. W przeciwnym razie szybko będziemy musieli zaplanować (mniejszy lub większy) remont elewacji.

ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANE ŚCIANY

Nawet dobry system ociepleń nie sprawdzi się, jeśli zamocujemy go do źle przygotowanego podłoża. Ściana, którą będziemy ocieplać, musi być czysta i nośna, a nierówności

  • -usunięte. Świeżo wybudowane ściany powinny być suche. Nie należy ich ocieplać, dopóki we wnętrzach nie zakończy się mokrych prac. Wiążące i wysychające wylewki oraz zaprawy tynkarskie to źródło wilgoci, która wnika we wszystkie elementy budynku
  • a więc i w ściany. Zbyt wcześnie ułożone ocieplenie przeszkadzałoby w odparowywaniu wilgoci; poza tym w ścianach wysychających pod ociepleniem wystąpiłoby zjawisko skurczu, co mogłoby spowodować niekorzystne naprężenia w systemie ocieplającym.

Podłoże warto zagruntować. Pozwoli to zmniejszyć i wyrównać jego chłonność, a także poprawić przyczepność.

Przed rozpoczęciem prac sprawdźmy, czy w czasie składowania na budowie materiały nie uległy zniszczeniu. Pamiętajmy, że płyty ociepleniowe należy chronić przed słońcem i wilgocią (szczególnie wełna jest wrażliwa na zamakanie), materiały płynne przed mrozem, a suche – przed zamoknięciem.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kupić panele podłogowe, aby wystarczyły na lata?

Podkreślenie stylu wnętrza Panele podłogowe nadawać mają naszemu wnętrzu komfort oraz podk…