Z napojami izotonicznymi w różnych kolorach możemy się spotkać w zasadzie w każdym sklepie spożywczym. Kolor wynika z barwników, które są zawarte w napoju. Czy należy sięgać po napoje izotoniczne? Jeśli tak, to w jakich odstępach czasu?

Czym są napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne są bardzo charakterystycznymi napojami, których celem jest uzupełnienie nie tylko płynów, ale także elektrolitów, które niestety wydalamy z siebie pod postacią potu podczas treningu. Napoje izotoniczne nie tylko dostarczają wodę, ale także elektrolity. Najwięcej w nich znajduje się sodu.

izotonik
izotonik

Powinnyśmy po zakończeniu swoje treningu spożyć około pół litra napoju izotonicznego. Następnie nawadniać się powinno nim organizm w sposób regularny. Najlepiej w czasowych ostępach około piętnaście minut przez jedną godzinę. Bardzo ważną uwagą jest to, że jeśli nie odczuwamy pragnienia, to wcale nie oznacza to, że nasz organizm został nawodniony. Jest to bardzo często mylące.

Kiedy warto sięgnąć po napój izotoniczny?

Sama zasadność spożywania napoju izotonicznego jest zależna od zarówno czasu, jak i także intensywności trwania treningu. Woda w zupełności wystarczy na sesje raczej krótsze. Jednak w przypadku znacznie dłuższych treningów, warto już sięgnąć po napój izotoniczny. W przypadku treningów krótszych, jeśli na dwie bądź też trzy godziny przed treningiem spożyłeś posiłek o wysokiej zawartości węglowodanów, to wystarczy nam woda. Jednak gdy trenujemy z pustym żołądkiem, to napój izotoniczny zapewni nam ładunek dodatkowy węglowodanów i także energii.

Gdy mamy jakieś wątpliwości, to poradźmy się trenera personalnego na siłowni. Jest to osoba wykwalifikowana, która zna się na tym. Doradzi nam także jakie napoje izotoniczne są najlepsze. Jeśli nie wierzymy wynalazkom sklepowym, to możemy samodzielnie zrobić napój izotoniczny. Jest to niezmiernie proste. Nie potrzebujemy do tego zbyt wielu składników, ani też specjalistycznych sprzętów. Wybór należy tylko i wyłącznie do nas. Wybór jest ogromny.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Sprężarka śrubowa – kompresja powietrza, zastosowanie i rodzaje sprężarek

Sprężarki śrubowe znajdują szerokie zastosowanie w procesach produkcyjnych. Kompresja powi…