badania geotechniczne

Geolog to osoba, której usługi mogą przydać się każdej osobie planującej budowę domu na swojej działce. To właśnie na etapie przed budową domu, kiedy niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, profesjonalna ekspertyza geologiczna może być jednym z ważniejszych dokumentów, jakie będą nam niezbędne w celu otrzymania upragnionego dokumentu pozwalającego na wykonanie pierwszych prac budowlanych. Jednak nie tylko na tym kończy się zakres usług geologa. Poniżej przedstawione są najpopularniejsze usługi geologiczne wraz z orientacyjnymi cenami.

Opinia geotechniczna niezbędna do otrzymania pozwolenia na budowę

W celu otrzymania pozwolenia na budowę, niezbędna może okazać się analiza wytrzymałości gruntu. Dzięki takiej analizie właściciel działki może mieć gwarancję, iż nie będzie w przyszłości świadkiem takich przykrych sytuacji jak osuwanie się gruntu. Tego typu opinia jest niezbędnym dokumentem w drodze starania się o pozwolenie na budowę, jednak często usługa geologa jest wykorzystywana jeszcze na etapie zakupu działki pod budowę. Opinia geologa może mieć decydujący wpływ na zakup konkretnej działki pod zabudowę. Koszt wydania takiej opinii jest uzależniony od lokalizacji oraz ukształtowania terenu działki, natomiast Geolog Kraków z reguły ustala cenę rozpoczynającą się od 650 złotych.

Wiercenia oraz nadzory geotechniczne

Przed rozpoczęciem procesu budowy nie tylko domu mieszkalnego, ale też nieruchomości użytkowych, niezbędne jest wykonanie odwiertów geotechnicznych, a także nadzór nad wykonaniem wierceń. Usługa wykonania odwiertów to około 70 złotych za metr bieżący. Wizyta w celu przeprowadzenia nadzoru geotechnicznego to natomiast koszt  około 400 do 450 złotych.

Badanie mające na celu ustalenie zagęszczenia gruntu

Badanie zagęszczenia gruntu to proces mający na celu stwierdzenie, czy grunt posiada odpowiednie właściwości nośne, wytrzymałościowe, a także wrażliwości na wodę czy mróz. Badanie zagęszczenia gruntu może być wykonane za pośrednictwem płyty dynamicznej, gdzie koszt kształtuje się w granicach 50 złotych za sztukę lub za pomocą sondy dynamicznej, gdzie koszt takiej usługi to około 45 złotych za metr.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Specjaliści

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Buty markowe na każdą okazję

Dobór butów w zależności od aktywności Obuwie jest istotnym czynnikiem, wpływające na zdro…