Historia druku – wbrew powszechnej opinii – nie jest zbyt długa i barwna. Współczesna drukarnia bazuje na nowoczesnej technologii. Początkowo jednak nanoszenie obrazu odbywało się za pomocą techniki odbicia. Obraz zlokalizowany na formie drukowej być odpowiednio odbijany z pomocą farby drukowej na podłoże drukowe. Historia – chociaż pełna zwrotów akcji – dość długi czas stroniła od tworzywa, które sprzyjałoby precyzyjnemu przyjmowaniu farby. Kluczowym problemem był także czas schnięcia.

Pierwszym, a już na pewno jednym z lepszych w zakresie precyzyjnego przyjmowania farby podłożem był papier. Specjaliści i historycy do tej pory sprzeczają się nad dokładną datą tego wydarzenia. Szacuje się jednak, iż papier wynaleziono w Chinach nie później niż w 105 roku naszej ery. „Drukarnia” nadal jednak była terminem obcym. Za pierwszy wyrób poligraficzny, a więc przedmiot, który uzyskał miano stworzonego przez drukarnie, przyjmuje się odbitkę drzeworytniczą wyprodukowany w Chinach kilkaset lat po wynalezieniu papieru.

Dużo kontrowersji budzi nazywanie odbijania obrazów za pomocą środków barwiących na tkaninach poligrafią. Technika ta funkcjonowała znacznie wcześniej, aniżeli szacowane początki poligrafii. Powielanie tekstu i obrazu metodami ręcznymi, a więc pisanie, malowanie, rysowanie, odciskanie kształtu w miękkim materiale czy nawet wypalanie wzoru za pomocą specjalnej formy również nie nosiło znamion poligrafii.

 

Zobacz część II

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
  • Rodzaje umów o pracę

    Praca tymczasowa jako jedna z form zatrudnienia pracowników w organizacji. Ciągłe zmiany z…
  • Walory poduszki ortopedycznej

    Walory poduszki ortopedycznej Dużo lekarzy rekomenduje swoim pacjentom poduszki ortopedycz…
  • W jaki sposób ludzie poszukują pracy ?

    Poszukiwanie pracy stało się łatwiejsze, odkąd powstały portale ogłoszeniowe. Tam oferty p…
Załaduj więcej Życie

1 komentarz

  1. […] Zobacz Część I […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie lampy kupić do użytku zewnętrznego?

Obecnie mamy porę letnią, ale już teraz sporo osób zastanawia się nad przyszłością. Planuj…