Badania termowizyjne ścian

Termowizja (termografia) wykorzystująca promieniowanie cieplne (podczerwone) jest skuteczną, nieinwazyjną i dającą natychmiastowy wynik metodą diagnostyki. Badanie przeprowadza się kamerą termowizyjną, którą wykonuje się zdjęcia (zwane termogramami). Pokazuje ono wszelkie niedociągnięcia i błędy wykonawcze, które mają duży wpływ na zużycie energii do ogrzania domu, a tym samym – na wysokość kosztów jego utrzymania. W ten sposób łatwo można skontrolować jakość użytych materiałów i poprawność rozwiązań konstrukcyjnych oraz ocenić jakość wykonania prac – również w miejscach, które są niedostępne lub całkowicie niewidoczne, ukryte pod kolejnymi warstwami.

Podczas budowy domu badanie termowizyjne można zrobić I po ułożeniu ocieplenia, by sprawdzić grubość i ciągłość izolacji cieplnej , a więc mostki termiczne w fundamentach, ścianach zewnętrznych i dachu. Drugim dobrym 1 momentem na wykonanie termogramów jest kontrolne uruchomienie wszystkich instalacji. Na tych etapach – w razie konieczności – łatwo dokonać poprawek. Najczęściej jednak badania termowizyjne wykonuje się dopiero po zakończeniu budowy domu. Warto je również przeprowadzić przed końcem okresu gwarancji lub rękojmi na wykonane prace. Można wtedy wymagać od firmy naprawy ewentualnych błędów lub też domagać się za nie rekompensaty.

Choć badanie termowizyjne można zrobić samemu, to lepiej g zlecić jego wykonanie specjaliście. Prawidłowa analiza termogramów jest dosyć trudna, wymaga dużej wiedzy i do- 1 świadczenia ze strony osoby, która je wykonuje.

Balkon

Zwykle urozmaica elewację, a na małych działkach stanowi namiastkę tarasu. Konstrukcja balkonu – zwłaszcza z żelbetu – jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów. Powinna być na tyle wytrzymała, aby przenieść obciążenia wynikające z użytkowania, oraz odporna na warunki atmosferyczne, szczególnie zmienną temperaturę i wilgoć. Decydując się na balkon, powinniśmy skutecznie zabezpieczyć go izolacją przeciwwilgociową. Najlepiej wykorzystać do tego kompleksowe systemy, których produkty są specjalnie przebadane. Nieumiejętny wybór technologii wykonania izolacji przeciwwilgociowej balkonu nawet w krótkim czasie może doprowadzić do kosztownego i pracochłonnego remontu.

W ocieplonych domach trzeba również zadbać o to, by na styku płyty balkonowej i stropu nie została przerwana ciągłość izolacji termicznej, ułożonej na ścianie zewnętrznej. Inaczej takie miejsca staną się mostkami termicznymi. Ucieczce ciepła we wspornikowej płycie żelbetowej można zapobiec, stosując łączniki zbrojeniowe z wkładką ze styropianu lub ocieplając płytę balkonową od góry i od dołu warstwą izolacji o grubości 4-5 cm.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kupić panele podłogowe, aby wystarczyły na lata?

Podkreślenie stylu wnętrza Panele podłogowe nadawać mają naszemu wnętrzu komfort oraz podk…