Rozwój cywilizacyjny powoduje, że człowiek coraz mocniej oddziałuje na otaczający nas świat. Pamiętając o tym, jak ważne jest ekologiczny podejście, warto wybrać opał przyjazny środowisku.

Czym jest pellet?

Pellet jest paliwem stałym w formie granulatu. Uzyskuje się go z biomasy i może być spalany nie tylko w piecach będących elementami instalacji grzewczych, ale także w kominkach. Istnieją różne rodzaje pelletu. Jego skład zmienia się w zależności, skąd pozyskany jest materiał do produkcji. Często są to odpady drzewne oraz rolnicze produkty uboczne. Odmiany pelletu rozróżniamy także na stopień spalania (wartość opałową) na który wpływa skład i sposób produkcji. Nie każdy rodzaj granulatu nadaje się do wszystkich zastosowań. Inny typ może być najefektywniejszy w kotłowni gospodarstwa domowego dla budynku jednorodzinnego, a inny zastosowany być może w elektrociepłowni. Dla przykładu pellet produkowany z myślą o użytku do celów nieprzemysłowych nie zawiera dodatkowych lepiszczy, czyli spoiw pomocnych w formowaniu trocin w granulat.

Dlaczego pellet to ekologiczny wybór?

Pellet to granulki powstałe z odpadów drzewnych, co oznacza, że emisja CO2 jest bliska zeru. Trociny wykorzystywane w produkcji granulatu powstają z drewna; drzewo w procesie fotosyntezy pochłania tyle dwutlenku węgla, ile zostanie wyemitowane w czasie spalania. Stąd emisja CO2 jest w przypadku pelletu niemal zerowa. Natomiast popiół powstały w procesie spalania może zostać wykorzystany w formie organicznego nawozu do trawników lub innej zieleni. Waga powstałego popiołu jest bardzo niska – wynosi około 5 kg z tony paliwa. To śladowe ilości w porównaniu do ekogroszku, z którego tony powstaje nawet 150 kg popiołu.

Wykorzystanie pelletu w Polsce

Pellet zyskuje popularność. W Europie Zachodniej ma bardzo szerokie zastosowanie, a w Polsce zainteresowanie granulatem z trocin wciąż wzrasta, ze względu na jego bezpieczeństwo dla środowiska. Ma dużą wydajność energetyczną i nie zawiera substancji szkodliwych, co jest zaletą dla osób dbających o ekologię.
W wykorzystaniu biopaliw takich, jak pellet przoduje wśród polskich miejscowości. Dawna stolica Polski ma wyśrubowane normy emisji w celu walki ze smogiem, którym sprostać muszą właściciele i użytkownicy krakowskich kotłów.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Życie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i konserwacja wypożyczonego sprzętu budowlanego: najlepsze praktyki i porady

Bezpieczeństwo i konserwacja sprzętu budowlanego stanowią kluczowe aspekty w każdym projek…