Rozwój cywilizacyjny powoduje, że człowiek coraz mocniej oddziałuje na otaczający nas świat. Pamiętając o tym, jak ważne jest ekologiczny podejście, warto wybrać opał przyjazny środowisku.

Czym jest pellet?

Pellet jest paliwem stałym w formie granulatu. Uzyskuje się go z biomasy i może być spalany nie tylko w piecach będących elementami instalacji grzewczych, ale także w kominkach. Istnieją różne rodzaje pelletu. Jego skład zmienia się w zależności, skąd pozyskany jest materiał do produkcji. Często są to odpady drzewne oraz rolnicze produkty uboczne. Odmiany pelletu rozróżniamy także na stopień spalania (wartość opałową) na który wpływa skład i sposób produkcji. Nie każdy rodzaj granulatu nadaje się do wszystkich zastosowań. Inny typ może być najefektywniejszy w kotłowni gospodarstwa domowego dla budynku jednorodzinnego, a inny zastosowany być może w elektrociepłowni. Dla przykładu pellet produkowany z myślą o użytku do celów nieprzemysłowych nie zawiera dodatkowych lepiszczy, czyli spoiw pomocnych w formowaniu trocin w granulat.

Dlaczego pellet to ekologiczny wybór?

Pellet to granulki powstałe z odpadów drzewnych, co oznacza, że emisja CO2 jest bliska zeru. Trociny wykorzystywane w produkcji granulatu powstają z drewna; drzewo w procesie fotosyntezy pochłania tyle dwutlenku węgla, ile zostanie wyemitowane w czasie spalania. Stąd emisja CO2 jest w przypadku pelletu niemal zerowa. Natomiast popiół powstały w procesie spalania może zostać wykorzystany w formie organicznego nawozu do trawników lub innej zieleni. Waga powstałego popiołu jest bardzo niska – wynosi około 5 kg z tony paliwa. To śladowe ilości w porównaniu do ekogroszku, z którego tony powstaje nawet 150 kg popiołu.

Wykorzystanie pelletu w Polsce

Pellet zyskuje popularność. W Europie Zachodniej ma bardzo szerokie zastosowanie, a w Polsce zainteresowanie granulatem z trocin wciąż wzrasta, ze względu na jego bezpieczeństwo dla środowiska. Ma dużą wydajność energetyczną i nie zawiera substancji szkodliwych, co jest zaletą dla osób dbających o ekologię.
W wykorzystaniu biopaliw takich, jak pellet Kraków przoduje wśród polskich miejscowości. Dawna stolica Polski ma wyśrubowane normy emisji w celu walki ze smogiem, którym sprostać muszą właściciele i użytkownicy krakowskich kotłów.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kupić panele podłogowe, aby wystarczyły na lata?

Podkreślenie stylu wnętrza Panele podłogowe nadawać mają naszemu wnętrzu komfort oraz podk…