Czym charakteryzuje się sprawny układ krążenia?

Sprawne i zdrowe serce jest tak naprawdę niezbędne, aby bez problemów wykonywać różne czynności i czerpać pełnymi garściami z każdego kolejnego dnia. Co świadczy o tym, że narząd pracuje prawidłowo? Oczywiście, tak naprawdę pewność dają wyłącznie specjalistyczne badania. Niemniej jednak codzienna obserwacja własnego ciała też pozwala dużo dowiedzieć się na ten temat. Jeśli pewne objawy będą niepokojące, to można oczywiście udać się do lekarza, aby fachowiec sprawdził Wasze spostrzeżenia. Na co warto zwrócić swoją uwagę?

Odpowiedni puls

Na pewno wielokrotnie widzieliście filmy na których bohaterowie sprawdzając puls oceniali czy konkretna osoba żyje czy już odeszła z tego świata. Tak naprawdę do zweryfikowania tego parametru nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Jak zatem sprawdzić puls w domowych warunkach? Na przykład możecie przełożyć dwa palce do szyi. Istotne jest to, aby wyczuć tam pulsowanie. Co zrobić w dalszej kolejności? Dobrze jest mieć przygotowany stoper. Musicie mierzyć przez 10 sekund ilość uderzeń. Potem ten wynik należy pomnożyć przez 6. Otrzymacie Wasz puls. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ten parametr powinien być mierzony w czasie wysiłku, tuż po jego zakończeniu oraz w trakcie spoczynku. Zastanawiacie się czy Wasze wyniki są odpowiednie? Na internecie można znaleźć rozmaite wytyczne. Tak porównacie uzyskane rezultaty z Waszymi. Jeśli Wasze wyniki są zaś zbyt niskie lub zbyt wysokie, to na pewno warto zgłosić się do lekarza, aby wyjaśnić ten stan rzeczy.

Kolor skóry

Co jeszcze można zaobserwować? Na przykład kolor skóry. Zdrowe serce objawia się między innymi rumianymi policzkami. To jednak nie wszystko. Ważnym obrazem jest także skóra twarzy. Jeśli mocno się postarzała w ostatnim okresie, to jest to sygnał alarmujący. Co jeszcze powinno zaniepokoić? Między innymi biało-żółty kolor skóry – szczególnie biorąc pod uwagę okolicę twarzy, a także szyi.

Brak zadyszki przy zwykłej aktywności fizycznej

Męczycie się nawet po wykonaniu prostej i mało wymagającej czynności? Zwykłe wyjście po schodach to dla Was spore wyzwanie? W takim razie warto jak najszybciej udać się do lekarza. Najprawdopodobniej macie bowiem kłopoty z sercem.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dbasz o ekologię? Wybierz pellet!

Rozwój cywilizacyjny powoduje, że człowiek coraz mocniej oddziałuje na otaczający nas świa…