Od lat każdy kierowca zdawał sobie sprawę, że w pewnym momencie powinien wymienić opony letnie na zimowe, a następnie na wiosnę, zimowe na letnie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że na rynku funkcjonuje coś takiego jak opony całoroczne. Czy warto je kupić i czy dobrze zastępują opony sezonowe? Warto dowiedzieć się jaka jest prawda, zanim zdecydujemy się na ich montaż.

Jaka jest prawda na temat opon całorocznych?

Opinie dotyczące opon całorocznych są podzielone. Część osób bardzo je zachwala i uważa, że dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można sporo zaoszczędzić, a także uniknąć konieczności cyklicznego kupowania nowego ogumienia. Inni uważają, że nie ma możliwości, że ten sam zestaw opon będzie się dobrze sprawdzał zarówno na rozgrzanym asfalcie jak i na śniegu i lodzie. Sprawa nie jest taka oczywista.

W naszym klimacie różnorodność pogodowa jest bardzo duża. Możemy jeździć samochodem po różnych nawierzchniach w deszczu, mrozie, śniegu, upale itd. W przypadku niektórych producentów opon, może się zdarzyć, że w jednym przypadku ta sama guma jest oznaczona jako letnia, natomiast w kolejnym jej oznakowanie zmienia się na całoroczne.

Wulkanizacja Kraków umożliwia wymianę opon zarówno na zimowe i letnie jak i całoroczne. Jednak specjaliści zaznaczają, że jest to sprawa indywidualna. Jeżeli kierowca dużo jeździ, dwa zestawy opon będą dla niego jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Będą one spełniały swoje zadanie dużo dłużej. Jeżeli jednak, ktoś korzysta z samochodu tylko po to, żeby pojechać do pracy znajdującej się kilka ulic dalej, sytuacja wygląda trochę inaczej. Zamienne opony mogą się zestarzeć. Wtedy koła wielosezonowe mogą się sprawdzić.

Dlaczego warto zdecydować się na założenie opon całorocznych?

Klimat się zmienia. Jeszcze kilka lat temu zimy zaczynały się początkiem grudnia i charakteryzowały się dużymi opadami śniegu. Trwały do lutego, a potem przychodziła wiosna, która z czasem zamieniała się w gorące i upalne lato. Dzisiaj nie jest to już takie oczywiste. Pogoda w Polsce jest dynamiczna. Ciężko wskazać odpowiedni moment na zmianę opon. Dla przykładu, można przytoczyć sytuację z weekendu majowego, która miała miejsce kilka lat temu. Na początku było bardzo ciepło, wręcz upalnie. Jednak z czasem sytuacja zaczęła się bardzo zmieniać i spadł śnieg. Wszyscy kierowcy mieli już opony letnie, dlatego jak łatwo się domyślić, ich jazda nie była zbyt bezpieczna, mimo że teoretycznie przygotowali się dobrze do nowego sezonu. Dlatego opony całoroczne, wydają się bardziej pewne i uniwersalne.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Motoryzacja

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kupić panele podłogowe, aby wystarczyły na lata?

Podkreślenie stylu wnętrza Panele podłogowe nadawać mają naszemu wnętrzu komfort oraz podk…