Psycholog - Marta Jaszkul

Strata bliskiej nam osoby zawsze jest bardzo bolesna. Czasami jesteśmy na nią przygotowani bardziej, innym razem mniej. Po stracie zawsze trzeba przejść przez okres żałoby. Nierzadko jednak nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z towarzyszącym nam bólem. Jak jednak poznać, że żałoba trwa zbyt długo i powinniśmy skorzystać ze specjalistycznej pomocy?

Kiedy udać się do psychologa?

Psycholog jest osobą, która ukończyła studia wyższe i posiada odpowiednią wiedzę psychologiczną. Dzięki temu jest on w stanie rozpoznać wiele nieprawidłowości ludzkiej psychiki. Jeżeli straciliśmy bliską osobę i nie możemy sobie z tym poradzić, warto udać się do psychologa. Czasami już kilka wizyt przyniesie nam ulgę i sprawi, że pozwolimy sobie na przeżycie wszystkich etapów żałoby. Nierzadko jednak konieczne będzie dłużej trwające poradnictwo psychologiczne. Dotyczy to w szczególności przypadków, w których osoby po stracie borykają się z depresją. Depresja jest chorobą, która objawia się długotrwałym uczuciem smutku. Po stracie bliskiej nam osoby smutek może być bardzo nasilony. Jeżeli pojawią się na dodatek myśli rezygnacyjne, należy pozostawać pod opieką psychologiczną aż do poprawy stanu psychicznego.

W jaki sposób pomaga psycholog?

Zanim udamy się do psychologa, konieczne jest znalezienie osoby kompetentnej i doświadczonej. W Wielkopolsce może to być na przykład psycholog Gorzów. Nie od dziś bowiem wiadomo, że największy wybór specjalistów z różnych branży mamy właśnie w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Zazwyczaj przed wizytą chcemy jednak wiedzieć jakiego rodzaju pomocy się spodziewać. Psycholog na pewno pomoże osobom po stracie uporządkować trudne emocje, które się w nich nagromadziły. Co więcej, pomoże on również w zrozumieniu i zaakceptowaniu ich. Niezmiernie ważne jest również to, aby osoba, która doznała straty, nauczyła się po niej funkcjonować. Psycholog doradzi jakie metody radzenia sobie z bólem warto stosować, a jakich należy unikać. Dla wielu osób już sam fakt rozmowy ze specjalistą pozwala na przeżycie duchowego katharsis.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Specjaliści

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nauka języka angielskiego na różne sposoby

Język angielski zyskał sobie miano jednego z najprostszych języków do nauczenia. Pojawia s…