Tak naprawdę najlepiej nie budować na takich terenach. Jeśli jednak decydujemy się na to. trzeba zrobić wszystko, by maksymalnie ochronić dom przed ewentualnym podtopieniem.

Najkorzystniej jest budować bez podpiwniczenia. Na terenach zalewowych zazwyczaj lustro wód gruntowych znajduje się wysoko, więc budowa piwnic może być trudna i kosztowna. Jeżeli jednak decydujesz się na podpiwniczenie budynku, pamiętaj. że ściany fundamentowe na takim terenie muszą mieć hydroizolację typu ciężkiego i być wybudowane jako szczelna wanna, aby chronić przed napierającą wodą gruntową.

Możesz też budować tak. by parter znajdował się powyżej lustra ewentualnej wody (o tym, gdzie ono może być, mówi operat wodnoprawny, który trzeba zamówić), a poniżej znalazły się pomieszczenia gospodarcze. Można także wybudować dom, którego pierwsza kondygnacja to szkielet żelbetowy przygotowany do zalewania przez wodę. Dom należy ulokować w najwyższym punkcie dziatki i ustawić krótszą ścianą lub pod kątem do spodziewanej fali. Warto między wodą a domem usypać małe waty ziemne i obsadzić je drzewami oraz krzewami.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i konserwacja wypożyczonego sprzętu budowlanego: najlepsze praktyki i porady

Bezpieczeństwo i konserwacja sprzętu budowlanego stanowią kluczowe aspekty w każdym projek…