Dwa najpopularniejsze sposoby pozyskania witamin to: zdrowa, zbilansowana dieta oraz odpowiednia, wysokojakościowa suplementacja. Niezależnie od tego, czy idziemy przez świat jako zawodowi bokserzy, narciarze czy pływacy, niezależnie od tego, czy lubimy sport czy też unikamy go „jak diabeł święconej wody”, aż w końcu niezależnie od tego, czy mamy czas na robienie posiłków, czy też wolimy żywić się na mieście – witaminy to podstawa, o której nikt z nas nie powinien zapominać. Jeżeli wykluczymy z naszego życia witaminy czeka nas długi i męczący żywot, pełen bólu, chorób, licznych dolegliwości, a także problemów natury psychicznej. Prawdopodobnie czeka nas również krótkie życie, gdyż pozbawiony witamin i innych kluczowych związków organizm, nie będzie w stanie bronić się przed bakteriami, wirusami, pasożytami, komórkami chorobotwórczymi, w tym także komórkami rakowymi. Wybór zależy od nas, ale jeżeli mamy w planach spokojną starość, kwestia ta jest oczywista – musimy zadbać o odpowiednią podaż witamin.

Od czego zależy zapotrzebowanie na witaminy?

Witaminy
Witaminy

Aktywna kobieta w wieku trzydziestu lat, wylegujący się przed telewizorem pięćdziesięciolatek, siedemnastolatek przygotowujący się do matury, trzylatek borykający się z astmą, noworodek, dwudziestopięcioletni kulturysta i mistrz karate w stanie spoczynku – każdy z nich jest inny i każdy z nich potrzebuje witamin. Zapotrzebowanie nie tylko na witaminy, ale również inne związki chemiczne, zależne jest od wielu czynników: nie tylko płci, wieku czy trybu życia, ale również stanu zdrowia i sposobu odżywiania się. Niektóre grupy ludzi są bardziej podatne na niedobory witamin. Zaliczyć możemy doń: sportowców o intensywnym planie treningowym, wegetarianów i weganów, a także osoby stosujące wyniszczające diety redukcyjne i oczyszczające, kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, seniorów, jednostki chore przewlekle bądź niepełnosprawne. Wskazane osoby mogą być nie tylko bardziej podatne na niedobory, ale również – ze względu na swój sposób życia – potrzebować jakiejś witaminy w większej ilości.

Witaminy dla każdego

Przeciętna osoba tj. zdrowa, aktywna, preferująca zdrową i zbilansowaną dietę, aczkolwiek nie maniaczka „eko produktów”, która czasami wyjdzie na grilla, napije się drinka bądź zje hamburgera nie potrzebuje zewnętrznej suplementacji. Po apteczne specyfiki winny sięgnąć jednostki, które mają wyraźne problemy zdrowotne, a ich styl życia odbiega od standardowego. W wielu przypadkach spożywanie suplementów diety nie jest konieczne, a wręcz przeciwnie – może być szkodliwe.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Skup samochodów

Skup Aut  Nie jest to nic innego jak zakup auta używanego, sprawdzenie go u mechanika oraz…