POZOSTAWIENIE IZOLACJI TERMICZNEJ BEZ OSŁONY

Brak ochrony przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych (zwłaszcza wilgocią i opadami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV) materiał ocieplenia może spowodować pogorszenie jego właściwości termoizolacyjnych. Dlatego producenci systemów ociepleń zalecają przerwanie prac dopiero po ułożeniu warstwy zbrojącej.

NIEWŁAŚCIWY SYSTEM OCIEPLEŃ

Najpowszechniejszy błąd popełniany przy ocieplaniu domów jednorodzinnych (i to zanim jeszcze zacznie się prace) to mieszanie systemów ociepleń. Większość inwestorów, zlecając prace ociepleniowe i elewacyjne, zastanawia się głównie nad tynkiem, a dokładniej -jego kolorem. Pozostałe elementy systemu raczej nie budzą niczyjego zainteresowania. Wynika to z niewiedzy lub pozornych oszczędności. Większość z inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka ta wzajemna kompatybilność składników jest ważna. Świadomie więc decyduje się na „system” skompletowany przez wykonawcę, by zaoszczędzić 30 zł na metrze ściany. A do wykonawcy, który dostaje takie zlecenie, trudno mieć pretensję, że tak właśnie robi.

ŹLE PRZYGOTOWANIE PODŁOŻE POD IZOLACJĘ TERMICZNĄ

Ściany nie są wyrównane, oczyszczone, zagruntowane. Klej nie trzyma się więc ściany, ocieplenie „wisi” wyłącznie na kołkach, a awaria jest nieunikniona (na szczęście będzie to raczej zarysowanie, a nie odpadnięcie całej elewacji). Wykonawca wytłumaczy, że to nie jego wina, tylko płyty ocieplenia się skurczyły. Dokładne określenie przyczyn awarii wymaga częściowej dewastacji elewacji (trzeba wyciąć jej fragment do badań), a naprawa oznacza koszty.

UŻYCIE NIEWŁAŚCIWEJ ZAPRAWY DO SPOINOWANIA WARSTWY OSŁONOWEJ

Dotyczy to przede wszystkim ścian trójwarwowych z elewacją z cegły klinkierowej. Zaleca się używać do niej specjalnych zapraw, przeznaczonych do klinkieru. Wygląd ściany mogą zepsuć resztki zaprawy, dlatego od murarzy należy wymagać, by murowali czysto, a ewentualne zabrudzenia usuwali z muru przed związaniem i wyschnięciem zaprawy.

NIEZAKOTWIENIE ŚCIANY OSŁONOWEJ W ŚCIANIE NOŚNEJ

Ścian elewacyjna nie ma dostatecznej sztywności, by trzymała się sama, dlatego powinna być zakotwiona w warstwie nośnej. Kotew powinno być co najmniej 4 na 1 m2, w narożach i wokół otworów powinno się je rozmieszczać gęściej.

BRAK SZCZELINY WENTYLACYJNEJ W ŚCIANIE TRÓJWARSTWOWEJ

W ścianach trójwarstwowych ocieplonych wełną mineralną trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy ociepleniem a ścianą osłonową. Inaczej ulegnie ona zawilgoceniu i pogorszą się jej właściwości termoizolacyjne. Szczelina musi być osłonięta przed gryzoniami wloty powietrza u dołu ścian i wyloty pod okapem. W ścianach ocieplonych styropianem szczelina wentylacyjna nie jest niezbędna, (red.)

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i konserwacja wypożyczonego sprzętu budowlanego: najlepsze praktyki i porady

Bezpieczeństwo i konserwacja sprzętu budowlanego stanowią kluczowe aspekty w każdym projek…