ZATRUDNIENIE NIEFACHOWYCH WYKONAWCÓW

Sprawdzone i solidna ekipa murarzy jest często ważniejsza niż to jaki rodzaj ściany wybraliśmy i jakie materiały kupiliśmy. Zly wykonawca potrafi zrobić niewłaściwy użytek z najlepszego materiału. Na przykład z tego, ze zapraw będzie ciepłochronna jeśli murarz nie ułoży jej na całej powierzchni spoin poziomych. Wykonawca musi przede wszystkim znać technologię, w której buduje. Inaczej muruje się ściany z użyciem zaprawy klejowej (na cienkie spoiny), a inaczej z materiałów, do których używa się zaprawy tradycyjnej.

NIEDOKŁADNE WYMUROWANIE ŚCIAN

Wskutek zatrudnienia marnych wykonawców świeżo wymurowane ściany mogą okazać się krzywe nie trzymać pionu czy wysokości, a ich powierzchnia może się okazać bardzo nierówna. Spoiny z zaprawy klejącej mogą być za grube, co pogarsza izolacyjność ścian jednowarstwowych i zwiększa zużycie kosztownej zaprawy klejącej. Niedokładności murowania można ukryć pod grubszą warstwą tynku, jednak możliwość zamaskowania wad nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla wykonawcy. Znacznie nierówności ścian mogą też zmusić do zastosowania grubego tynku tradycyjnego zamiast planowanego cienkowarstwowego. Największym problemem może być niestaranne wykonanie ścian, które miały pozostać nieotynkowane (na elewacjach albo wewnątrz domu). Nierównego murowania nie da się naprawić nawet najstaranniejszym spoinowaniem.

NIEDOKŁADNE WYPEŁNIENIE SPOIN

Ściany, które nie będą tynkowane, muszą mieć starannie wypełnione spoiny. Pod względem technicznym najlepsze jest wypełnienie spoin równo z licem muru. Tak spoinuje się na przykład kominy. Choć ze względów estetycznych często stosuje się spoiny lekko zagłębione. Jeśli ściana będzie tynkowana, to pozostawienie spoin niewypełnionych do głębokości 1 do 1,5 cm od lica jest korzystne, bo poprawi przyczepność zaprawy tynkarskiej. Nie należy jednak w taki sposób murować ścian jednowarstwowych na zaprawie ciepłochronnej, by nie pogarszać izolacyjności spoin.

POZOSTAWIENIE MOSTKÓW TERMICZNYCH

Pozostawienie niedocieplonych miejsc (mostków termicznych) w ścianach. W jednowarstwowych dotyczy to spoin, wieńców i nadproży, które wymagają stosowania uzupełniających elementów systemowych i zapraw klejowych lub ciepłochronnych. W trój-warstwowych – najczęściej braku wentylacji ocieplenia.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i konserwacja wypożyczonego sprzętu budowlanego: najlepsze praktyki i porady

Bezpieczeństwo i konserwacja sprzętu budowlanego stanowią kluczowe aspekty w każdym projek…