Jeśli decydujemy się na budowę domu z piwnicą, powinna być ona wykonana jako szczelna wanna. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że w piwnicy nie pojawi się wilgoć albo woda gruntowa. Najlepszą ochroną przed wilgocią i wodą gruntową zapewnia wykonanie konstrukcji piwnicy z betonu wodoszczelnego. Stąd też nazwa tej technologii „biała wanna”. Beton pełni tu podwójną funkcję – konstrukcyjną i izolacyjną. Pozwala ona zrezygnować z przeciw wodnych izolacji bitumicznych – „czarnej wany”. Oznacza to zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu wykonania podziemnej części budynku oraz gwarantuje szczelność piwnicy.

W tym rozwiązaniu cały dom posadowiony jest na płycie fundamentowej, która w sposób ciągły łączy się ze ścianami (zewnętrznymi i wewnętrznymi) piwnicy oraz przykrywającym ją stropem. Aby piwnica była szczelna, ważne jest zastosowanie odpowiedniego zbrojenia, które zapobiega rysom i pęknięciom, a także specjalnych taśm, profili i kołnierzy uszczelniających.

Czarna wanna

Konstrukcję piwnicy można zabezpieczyć przed zawilgoceniem w tradycyjny sposób przez wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i przeciw wodnej z materiałów bitumicznych (najczęściej z lepiku asfaltowego i papy). Aby rozwiązanie to było skuteczne, konieczne jest zapewnienie ciągłości izolacji. Nie jest to łatwe, ponieważ wykop jest często niewiele większy niż sama piwnica. Wymaga to użycia bardzo dobrych materiałów i znalezienia wykonawcy z doświadczeniem, a i tak nie daje stu procentowej gwarancji. Trzeba pamiętać, że skutki zaniedbań widać dopiero po pewnym czasie od zakończenia budowy, a naprawa „czarnej wanny” jest trudna i kosztowna. Wiąże się z odkopywaniem fundamentów, przy czym rzadko miejsce przecieku pokrywa się z widocznym zawilgoceniem w piwnicy. Przez to zakres robót jest trudny do przewidzenia i może być bardzo kosztowny.

Facebook Comments
 • Montaż rusztowania elewacyjnego

  Rusztowanie elewacyjne jest tymczasową konstrukcją, jaka wykorzystywana jest głównie w bra…
 • Największe zalety szalunków stropowych

  Szalunki stropowe podtrzymują konstrukcję stropu, dzięki czemu robota nad wylewką mieszank…
 • Język francuski

  Język francuski to jeden z tych, które naprawdę warto znać. Francja, to duży kraj liczący …
Załaduj więcej Redaktor
 • Montaż rusztowania elewacyjnego

  Rusztowanie elewacyjne jest tymczasową konstrukcją, jaka wykorzystywana jest głównie w bra…
 • Przyłbice spawalnicze

  Jeżeli będziemy spawać bez odpowiednich szkieł ochraniających wzrok już po kilku minutach …
 • Osuszanie powietrza

  Wysoka wilgotność jest szkodliwa Wraz z temperaturą wilgotność powietrza jest jednym z naj…
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Montaż rusztowania elewacyjnego

Rusztowanie elewacyjne jest tymczasową konstrukcją, jaka wykorzystywana jest głównie w bra…