Jeśli decydujemy się na budowę domu z piwnicą, powinna być ona wykonana jako szczelna wanna. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że w piwnicy nie pojawi się wilgoć albo woda gruntowa. Najlepszą ochroną przed wilgocią i wodą gruntową zapewnia wykonanie konstrukcji piwnicy z betonu wodoszczelnego. Stąd też nazwa tej technologii „biała wanna”. Beton pełni tu podwójną funkcję – konstrukcyjną i izolacyjną. Pozwala ona zrezygnować z przeciw wodnych izolacji bitumicznych – „czarnej wany”. Oznacza to zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu wykonania podziemnej części budynku oraz gwarantuje szczelność piwnicy.

W tym rozwiązaniu cały dom posadowiony jest na płycie fundamentowej, która w sposób ciągły łączy się ze ścianami (zewnętrznymi i wewnętrznymi) piwnicy oraz przykrywającym ją stropem. Aby piwnica była szczelna, ważne jest zastosowanie odpowiedniego zbrojenia, które zapobiega rysom i pęknięciom, a także specjalnych taśm, profili i kołnierzy uszczelniających.

Czarna wanna

Konstrukcję piwnicy można zabezpieczyć przed zawilgoceniem w tradycyjny sposób przez wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i przeciw wodnej z materiałów bitumicznych (najczęściej z lepiku asfaltowego i papy). Aby rozwiązanie to było skuteczne, konieczne jest zapewnienie ciągłości izolacji. Nie jest to łatwe, ponieważ wykop jest często niewiele większy niż sama piwnica. Wymaga to użycia bardzo dobrych materiałów i znalezienia wykonawcy z doświadczeniem, a i tak nie daje stu procentowej gwarancji. Trzeba pamiętać, że skutki zaniedbań widać dopiero po pewnym czasie od zakończenia budowy, a naprawa „czarnej wanny” jest trudna i kosztowna. Wiąże się z odkopywaniem fundamentów, przy czym rzadko miejsce przecieku pokrywa się z widocznym zawilgoceniem w piwnicy. Przez to zakres robót jest trudny do przewidzenia i może być bardzo kosztowny.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie lampy kupić do użytku zewnętrznego?

Obecnie mamy porę letnią, ale już teraz sporo osób zastanawia się nad przyszłością. Planuj…