Jest jednym z materiałów niezbędnych do budowy domu. Powstaje po stężeniu mieszanki betonowej, której podstawowymi składnikami są cement, woda, piasek, żwir i domieszki. Obecnie najczęściej zamawia się go w wytwórni.

Podstawą cechą określającą właściwości betonu jest jego klasa, czyli wartość informująca o wytrzymałości na ściskanie wyrażona w MPa. Wielkość tę określa się jako wytrzymałość gwarantowaną (zapewnioną przez producenta z prawdopodobieństwem 95%) uzyskiwaną po 28 dniach od przygotowania mieszanki. W rzeczywistości betony wykazują wytrzymałość wyższą niż gwarantowana, a z czasem wytrzymałość ta jeszcze wzrasta. Im wyższa klasa betonu, tym wyższa liczba i większa wytrzymałość. Do budowy domu jednorodzinnego najczęściej stosuje się chudy beton klasy C8/10 jako warstwę podkładową pod fundamenty, a na elementy konstrukcyjne zazwyczaj C12/15 i C16/20.

Chudy Beton

Beton z małą zawartością cementu (około 100 kg na m sześcienny), czyli mniej więcej 1/3 tego, co w zwyczajnym betonie) albo beton o niskiej wytrzymałości, stosowany jako 8-10 centymetrowy podkład pod fundamenty. Potrzebny jest zwłaszcza pod żelbetonowe ławy fundamentowe wykonywane w gruncie piaszczystym oraz pod ławy schodowe ze względu na ich skomplikowany kształt. Często zamiast takiego podkładu układa się w wykopie folię. Zarówno chudy beton, jak i folia mają uniemożliwić wyciekanie do gruntu zaczynu cementowego podczas betonowania fundamentów.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budownictwo

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie lampy kupić do użytku zewnętrznego?

Obecnie mamy porę letnią, ale już teraz sporo osób zastanawia się nad przyszłością. Planuj…